Spread the love

Nedir bu FIRE? Açılımı; Financial Independence, Retire Early. Yani finansal bağımsızlık ve erken emeklilik. Kulağa çok hoş geliyor ama nasıl? Finansal bağımsızlıktan kasıt milli piyangoyu mu tutturmak? Erken emeklilik; dışardan prim ödeyip SGK’dan mı emeklilik? İki soru için de cevap hayır!

FIRE’dan kasıt; herhangi bir maaş geliri olmadan kişisel birikimlerin getirisinin kişinin/ailenin masraflarını karşılayabildiği andan itibaren işten ayrılıp emekli olmak. Biraz muğlak bir kavram gibi gelebilir. Çünkü herkesin masrafı birbirinden farklı olduğu için bunu idame ettirecek ne kadar bir birikime ihtiyaç olduğu farklılık gösterecektir. Ama özünde maaştan tasarruf edip biriktirerek yatırım yapmak ve hedef rakama ulaşıldığında istifayı basıp özgürlüğe yelken açmak!

Korkutucu ve yapılamaz mı görünüyor? Kesinlikle hayır! Nerden mi biliyorum? Çünkü ben bunu başarmaya çok yakınım… Ben yapabiliyorsam, siz de yapabilirsiniz! Bir sonraki yazıda matematiksel bi yaklaşımla konuyu değerlendireceğim. Öncesinde sorularınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz.